Witamina C stanowiąca mieszaninę kwasów L-askorbinowego i L-hydroaskorbinowego2 to witamina rozpuszczalna w wodzie. Ludzki organizm nie produkuje samodzielnie witaminy C, konieczne jest dostarczanie jej z zewnątrz. Jako ważny związek chemiczny uczestniczy w wielu procesach metabolicznych zachodzących w organizmie, jak m.in. synteza hemoglobiny, czy przemiana węglowodanów. Ten silny przeciwutleniacz zapewnia młody i promienny wygląd skóry, wpływa pozytywnie na proces gojenia ran, a także uczestniczy w syntezie kolagenu. Witamina C w niewielkim stopniu gromadzi się w organizmie - nadnerczach, wątrobie, mózgu oraz trzustce, jej nadmiar wydalany jest z moczem.
Witamina C dzięki swoim właściwościom znajduje zastosowanie w suplementach, lekach, z powodzeniem jest również wykorzystywana w kosmetykach. Przede wszystkim kwas askorbinowy świetnie wpływa na skórę twarzy i całego ciała. Rozjaśnia, odżywia i wzmacnia ją, działa również łagodząco. Przeciwdziała starzeniu się skóry, wspierając organizm w walce z wolnymi rodnikami, a także rozjaśnia przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Jej silne działanie nawilżające wynika z pozytywnego wpływu na warstwę hydrolipidową. Suplementacja witaminą C wpływa pozytywnie na odporność, stanowi ona również cenne wsparcie organizmu podczas walki z infekcjami. Z dobroczynnych działań na zdrowie wymienić można ponadto: obniżenie ciśnienia, ułatwienie przyswajania żelaza, uszczelnienie naczyń krwionośnych, obniżanie zawartości cholesterolu LDL.
Warto pamiętać, że witamina C dobrze działa w połączeniu z innymi substancjami. W branży kosmetycznej spotkać można często zestawienie jej z witaminą E - dzięki podobnym właściwościom działają razem ze zdwojoną siłą i zapewniają piękny, promienny i młody wygląd skóry. Kwas ferulowy również świetnie sprawdza się w połączeniu z nią, doprowadzając do stabilizacji i wzmacniając jej działanie. Jak widać, właściwości witaminy C przekładają się zarówno na poprawę kondycji skóry, jak również na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.