Rozmaryn - znany i często wykorzystywany w kuchniach na całym świecie, rozmaryn stanowi charakterystyczną, bardzo aromatyczną przyprawę, bez której wiele dań utraciłoby swoje walory smakowe. Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, że nie jest to jedyny jego atut - wykazuje on wiele właściwości prozdrowotnych, które były znane już w starożytności. Rozmaryn pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i nazywany jest wiecznie zielonym ziołem. Obecnie spotkać go można niemal wszędzie, choć najlepiej rozwija się w miejscach ciepłych i słonecznych. Oprócz kulinariów z powodzeniem wykorzystywany jest również w kosmetykach czy aromaterapii.
W branży kosmetycznej rozmaryn doceniany jest przede wszystkim za właściwości antyoksydacyjne, łagodzące, oczyszczające. Wspomaga też nawilżenie skóry, a dzięki zawartości witaminy C pobudza produkcję kolagenu. Olejek rozmarynowy znaleźć można m.in. w mydłach, kremach, balsamach i kosmetykach przeznaczonych do włosów. Najczęściej polecany jest do pielęgnacji skóry zanieczyszczonej, skłonnej do występowania trądziku. W przypadku pielęgnacji włosów wspomaga dokładne oczyszczanie skóry głowy oraz eliminację świądu, może też wpływać pozytywnie na wzrost włosów, dzięki stymulacji skóry głowy i pobudzaniu krążenia krwi.
Olejki eteryczne rozmarynu zawierają wiele składników aktywnych, co przekłada się na jego właściwości prozdrowotne. Rozmaryn wykazuje działania rozkurczające - działa łagodząco na skurcze żołądka. Wspomaga także przy chorobach pęcherzyka żółciowego oraz jelit i wpływa pozytywnie na trawienie. Poza układem pokarmowym wykazuje dobroczynny wpływ na poziom glukozy we krwi oraz profil lipidowy. Może wspierać organizm w przypadku występowania astmy czy kolki nerwowej, ponadto wykorzystywany jest w profilaktyce choroby wieńcowej oraz nadciśnienia tętniczego.
W aromaterapii stosuje się go w celu poprawy nastroju, a także pamięci i koncentracji. Warto podkreślić, że zawarte w nim substancje wykazują również działanie przeciwdrobnoustrojowe, a nawet przeciwnowotworowe.