Retinol stanowi pochodną witaminy A i podobnie jak jej czysta postać wykazuje dobroczynne działanie dla ludzkiego organizmu, szczególnie jeśli chodzi o kondycję skóry. To jeden z najpopularniejszych obecnie (obok retinalu) przedstawicieli grupy związków chemicznych określanych jako retinoidy, konkretniej zalicza się do retinoidów I generacji. Po nałożeniu na skórę retinol przemienia się w retinal, a następnie w kwas retinowy. W związku z tym, że jest to związek lipofilowy, dobrze rozpuszcza się w tłuszczach - to z kolei wpływa na jego zdolność do przenikania w głąb skóry. Jest to składnik chętnie wykorzystywany zarówno w farmacji, jak i w kosmetyce i co ciekawe, jest jedną z najdokładniej przebadanych substancji, jakie wykorzystują te branże.
Retinol w kosmetykach wpływa pozytywnie na skórę - stanowi świetne narzędzie do walki z oznakami starzenia, powoduje stymulację produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu zmarszczki są wygładzone. Jako składnik artykułów kosmetycznych świetnie sprawdza się również w przypadku pielęgnacji cery skłonnej do występowania trądziku - zmniejsza stany zapalne, zwęża rozszerzone pory, złuszcza i usuwa martwy naskórek i reguluje wydzielanie sebum. Bardzo dobre efekty daje również w zakresie redukcji przebarwień, m.in. dzięki temu, że powoduje równomierne rozłożenie melaniny w skórze. Retinol jest również z powodzeniem wykorzystywany w celu rewitalizacji i wzmocnienia skóry, a także w profilaktyce przeciwstarzeniowej, ponieważ neutralizuje wolne rodniki.
Preparaty z retinolem są wykorzystywane w dermatologii w formie suplementów diety, jak i leków na receptę. Występują w postaci m.in. maści, kremów, czy tabletek, najczęściej stosowane są w przypadku leczenia takich chorób jak trądzik, czy łuszczyca. Warto podkreślić, że retinoidy okazują się pomocne nawet w walce z niektórymi nowotworami, m.in. w przypadku postaci skórnych niektórych chłoniaków. Retinol warto wprowadzać stopniowo, ponieważ w związku z tym, że wykazuje on wysoką aktywność, może początkowo podrażniać skórę.