Zmień język na polski Zmień język na angielski

Kwas salicylowy

drukuj
Kwas salicylowy

Kwas salicylowy jest organicznym związkiem chemicznym, przedstawicielem grupy beta-hydroksykwasów BHA. W składzie produktu jego obecność można rozpoznać m.in. po określeniach: Salicylic Acid (to najczystsza postać tego kwasu), czy Betaine Salicylate (czyli połączenie betainy z kwasem salicylowym). W kwestii właściwości - słabo rozpuszcza się w wodzie, natomiast bardzo dobrze w tłuszczach, co sprawia, że bez trudu wnika w skórę, łagodząc stany zapalne i oczyszczając ją z zaskórników. Co ciekawe, związek jest obecny również w organizmach roślinnych, wspierając m.in. procesy fotosyntezy, czy wzrostu. Kwas salicylowy znajduje szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i farmacji, m.in. dzięki działaniu bakteriostatycznemu, złuszczającemu, przeciwbólowemu, przeciwgorączkowemu i przeciwzapalnemu.

To jeden z najpopularniejszych składników wykorzystywanych w branży kosmetycznej. Ze względu na swoje właściwości najczęściej sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej, poszarzałej i mocno zanieczyszczonej. Oprócz trądziku, preparaty z kwasem salicylowym wspomagają leczenie dermatologiczne innych chorób, jak np. łuszczyca, liszaj, czy łupież. Kwas z jednej strony rozpuszcza sebum i keratynę, z drugiej wykazuje działanie antybakteryjne, skutecznie usuwając zanieczyszczenia na skórze. Jakie jeszcze właściwości wykazuje kwas salicylowy? Z powodzeniem rozjaśnia przebarwienia, pobudza procesy regeneracyjne skóry, zmniejsza widoczność blizn i drobnych zmarszczek. Wykorzystywany jest najczęściej w kosmetykach do skóry twarzy, głowy, czy stóp.

Kwas salicylowy znajduje zastosowanie również w medycynie, ze względu na swoje właściwości pomaga m.in. w leczeniu takich chorób dermatologicznych jak: AZS, rumień wielopostaciowy, czy toczeń rumieniowaty. Pomaga w przypadku nadmiernego rogowacenia naskórka, jest też składnikiem preparatów przeznaczonych do walki z brodawkami, czy odciskami. Jest wykorzystywany w lekach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Jego pochodną jest kwas acetylosalicylowy, znany też jako aspiryna.