Zmień język na polski Zmień język na angielski

Kwas hialuronowy

drukuj
Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy, znany również jako HA (od angielskiego hyaluronic acid), określany jest jako eliksir młodości, pozwalający długo cieszyć się jędrną skórą. Występuje naturalnie w organizmie człowieka w postaci hialuronianu sodu, choć z wiekiem jego ilość maleje. To organiczny związek chemiczny, należący do grupy polisacharydów. Jak właściwie działa? Kwas hialuronowy ma zdolność wiązania wody, przez co nie dopuszcza do jej utraty, ponadto utrzymuje elastynę i kolagen, co przekłada się na utrzymanie elastyczności i jędrności skóry.

W przypadku kwasu hialuronowego spotkać można się z różnymi jego rodzajami. W kosmetyce występuje kwas hialuronowy wysoko- i niskocząsteczkowy, jak również ultraniskocząsteczkowy - każdy z nich wpływa na inne warstwy skóry - działając płytko lub wnikając w głębsze partie. Z kolei kosmetologia i medycyna używa podziału ze względu na gęstość, można tu wymienić kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany. Ten pierwszy pozwala na wypełnienie zmarszczek i zwiększenie objętości tkanek, z kolei drugi stosowany jest w środkach pielęgnacyjnych (jak kremy i sera), kwas nieusieciowany jest bowiem delikatniejszy i świetnie sprawdza się jako nawilżacz.

Ten szeroko wykorzystywany w branży kosmetycznej składnik znajduje również inne zastosowania. Z dobrodziejstw kwasu hialuronowego korzysta również branża medyczna - sprawdza się m.in. w ginekologii, okulistyce, czy ortopedii. Kwas hialuronowy wspomaga gojenie ran, w tym te trudno gojące się i oparzenia. Jest również wykorzystywany jako marker chorób związanych m.in. z wątrobą oraz marker namnażania komórek rakowych. Znajduje zastosowanie w działaniach profilaktycznych oraz w leczeniu schorzeń narządów ruchu. W ginekologii kwas hialuronowy jest wykorzystywany m.in. w leczeniu infekcji dróg rodnych, bardzo ważną funkcję spełnia również w ginekologii onkologicznej, by złagodzić niepożądane objawy radioterapii. HA jest bardzo docenianą substancją również w okulistyce, stanowiąc duże wsparcie w czasie zabiegów i poprawiając ich efekty.