Zmień język na polski Zmień język na angielski

Blog

drukuj
Produkty z pogranicza – czym różnią się od siebie kosmetyki, leki, suplementy diety i wyroby medyczne?
26 mar 2021
Produkty z pogranicza – czym różnią się od siebie kosmetyki, leki, suplementy diety i wyroby medyczne?

Duża różnorodność produktów przeznaczonych do dbania o zdrowie i urodę sprawia, że czasami trudno określić, z czym tak naprawdę mamy do czynienia - lekiem czy kosmetykiem? W poniższym tekście wyjaśniamy różnice pomiędzy wyrobami medycznymi, kosmetycznymi, lekami a suplementami diety.

Jakie są najważniejsze różnice?

Wymienione wcześniej produkty różni od siebie przede wszystkim skutek ich działania. Zacznijmy od kosmetyków - te artykuły mają pielęgnować i upiększać ciało. Jeśli chodzi o leki, to służą one przede wszystkim zapobieganiu lub leczeniu chorób poprzez swoje działanie metaboliczne, immunologiczne lub farmakologiczne. Wyrobów medycznych używa się z kolei w terapiach będących uzupełnieniem dla standardowego leczenia, jednak nigdy nie są one w stanie zastąpić leków. Ostatnie z omawianych wyrobów, czyli suplementy diety, z definicji stanowią skoncentrowane źródło składników odżywczych, a ich zadaniem jest uzupełnienie diety o określone elementy.

Różne sposoby produkcji i wprowadzania na rynek

Powyższe typy preparatów obowiązują inne regulacje w zakresie wytwarzania, sprzedaży i reklamy.

  • Najbardziej surowe wymogi dotyczą oczywiście leków, które w największym stopniu wpływają na organizm człowieka. Wymagają przeprowadzenia wieloetapowej procedury rejestracyjnej, w tym badań klinicznych (oraz ich skrupulatnej dokumentacji). Do tego niezbędne jest uzyskanie pozwolenia ze strony odpowiednich organów.
  • W przypadku wyrobów medycznych istnieje podział na klasy, od których zależy rodzaj wymaganych dokumentów. Do tego konieczne jest stworzenie systemu postępowania na wypadek incydentu medycznego.
  • Kosmetyki zasadniczo nie mają właściwości leczniczych ani profilaktycznych, jednak wprowadzenie ich na rynek musi zostać poprzedzone przeprowadzeniem oceny bezpieczeństwa, z której należy sporządzić raport. Co do suplementów diety, to są one klasyfikowane jako żywność, dlatego nadzór nad ich dystrybucją podlega Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu.

Warto patrzeć na opakowania

Producenci poszczególnych produktów są zobowiązani do tego, aby umieścić informacje o przeznaczeniu wyrobu na ich opakowaniu. Etykieta powinna jasno informować o charakterze danego artykułu a także wymieniać zalecane sposoby jego stosowania.

Nie wiesz? Zapytaj farmaceutę

Jeśli nadal nie jesteśmy pewni co do wpływu danego produktu na organizm, zawsze możemy skorzystać ze wsparcia farmaceuty. Musi on określić przeznaczenie artykułu oraz wskazać ewentualne skutki uboczne.