Suplementy diety są to produkty, co do których wymagania zostały ustalone w Ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Należy zatem traktować je jako produkty żywnościowe, a nie jako leki. W przeciwieństwie do leków, suplementy nie muszą przechodzić skomplikowanych testów dotyczących na przykład ich skuteczności. Muszą spełniać za to wymogi Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją suplementy diety wyróżniają się tym, że zawierają wysokie ilości minerałów, witamin lub innych składników o wysoce odżywczym działaniu. Suplementy powinny być przedstawione jako uzupełnienie standardowej diety, a nie jej podstawa. Poza tym zalecane stosowanie suplementu musi być bezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, dlatego producent powinien zadbać o to, aby właściwie wyregulować zawartość składników odżywczych w produkcie. Suplementy mogą przyjmować formę kapsułek, drażetek, tabletek, płynu, najczęściej odmierzonego za pomocą butelki z kroplomierzem, lub proszku w saszetkach. Szczegółowe informacje na temat wymagań stawianych suplementem diety znajdują się w Ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Zalecenia dotyczące znakowania tego rodzaju produktów znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia wydanym dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu i oznakowania suplementów diety. Na opakowaniu powinno znaleźć się określenie "suplement diety" wraz z konkretnym wyznaczeniem kategorii substancji odżywczych oraz zalecanej dawki w ciągu dnia. Ponadto producent jest zobowiązany do umieszczenia ostrzeżenia zarówno przed spożyciem zbyt wysokiej ilości produktu, jak i stosowaniem go jako zamiennika zróżnicowanej diety. Należy także umieścić informacje o tym, że wyrób powinien być przechowywany z daleka od małych dzieci.
Zawartość witamin lub minerałów podaje się na opakowaniu za pomocą liczb z uwzględnieniem przeliczenia na zalecaną dzienną porcję produktu. Do tego należy uwzględnić także zawartość dobroczynnych składników w odniesieniu do referencyjnych wartości spożycia, które zostały podane w pkt 1 części A załącznika XIII do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011. Poza tym producenci suplementów diety muszą pamiętać o restrykcjach dotyczących reklamy ich produktów. Nie może ona zawierać informacji, które mogłyby wprowadzać kupującego w błąd. Producenci muszą również unikać sugerowania tego, że stosowanie suplementów diety jest konieczne dla dostarczenia organizmowi wszystkich niezbędnych składników.
Z uwagi na to, że suplementy diety zostały sklasyfikowane jako produkty spożywcze, muszą one spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa i jakości żywności. Obowiązują one na poszczególnych etapach produkcji wyrobów. Różnią się w zależności od typu produktu, dlatego, aby pozyskać jak najbardziej przydatne informacje, należy skontaktować się z odpowiednim organem w zależności od tego, z czego pozyskiwane są suplementy diety. W przypadku produktów roślinnych należy odwiedzić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego muszą być przebadane przez powiatowego lekarza weterynarii. Dane pozyskane od odpowiednich organów służą do stworzenia właściwych procedur, których celem jest zadbanie o bezpieczeństwo i jakość produktu.
Istnieje określony zestaw procedur, jakie powinny zostać wdrożone w każdym przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Zostały one załączone do Rozporządzenia nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych. Wśród nich znajdują się takie dokumenty jak:
Przedstawione wyżej informacje to oczywiście nie wszystkie wymogi, do jakich muszą stosować się producenci suplementów diety. Istnieje jednak sposób na to, aby ułatwić sobie całe zadanie - wystarczy powierzyć je firmie świadczącej kompleksowe usługi w zakresie produkcji suplementów diety, zaczynając od stworzenia receptury, a kończąc na ich wytworzeniu.