Kosmetyki dla kobiet i mężczyzn różnią się od siebie już w zakresie ich reklamowania. Czy skład produktów dla dwóch płci jest również aż tak odmienny? Produkcja kontraktowa kosmetyków to coś, czym się zajmujemy i dzięki temu możemy odpowiedzieć na to pytanie. Dokonaliśmy porównania pomiędzy kremami przeznaczonymi dla pań i tymi opracowanymi dla panów. Zapraszamy do czytania!
Porównując właściwości skóry dwóch płci, najbardziej widoczną różnicą jest znacznie bardziej gęste owłosienie męskiego ciała. Cera panów cechuje się także mniejszą wrażliwością na zadrapania i odmienne pH w kosmetykach. Ma ona więcej gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za wydzielanie łoju, a tym samym powstawanie trądziku. Skóra u mężczyzn jest również bardziej tłusta ze względu na to, że w ich organizmach występuje więcej hormonów androgenowych, które odpowiadają za pobudzanie gruczołów łojowych. Cery kobieca i męska różnią się także zawartością tkanki tłuszczowej. U pań stanowi ona budulec skóry w aż 25%, natomiast u panów wartość ta wynosi jedynie 15%. Poza tym, choć współcześnie to się zmienia, zwyczajowo panowie nie przykładają uwagi do pielęgnacji cery, a także preferują preparaty o wielorakim zastosowaniu, które nierzadko są źle dobrane.
Biorąc pod uwagę różnice w budowie skóry u kobiet i mężczyzn, odmienne składy w kosmetykach dla obu płci wydają się w pełni zasadne. Warto podkreślić, że cera mężczyzn sięgających po maszynkę jest dodatkowo narażona na niemal codzienne podrażnienia. Dlatego przy wyborze kremu do twarzy powinni oni stawiać na preparaty wzbogacone o składniki łagodzące i nawilżające. W szczególności poleca się kremy z dodatkiem:
Ze względu na to, że męska skóra w większym procencie składa się z gruczołów łojowych, musi być ona regularnie oczyszczana. W tym celu pomogą przede wszystkim preparaty do złuszczania naskórka, które poleca się stosować przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli chodzi o skład kremu, należy skupić się przede wszystkim na lekkiej formule. Zawartość łatwo wchłaniających się składników sprawi, że twarz nie będzie się dodatkowo świecić. Ważne jest przy tym zadbanie o właściwe nawilżenie, jako że brak wystarczającej ilości wilgoci w naskórku sprzyja zwiększonej produkcji łoju.
W składzie kremów przeznaczonych dla panów, zwłaszcza tych mających wzmożone problemy z trądzikiem, powinny znaleźć się takie substancje jak:
Pierwsze oznaki starzenia się skóry są widoczne u mężczyzn nawet kilka lat później niż u kobiet, co wynika z różnic w grubości naskórka. Nie zwalnia to jednak panów z powinności stosowania preparatów ochronnych. W męskich kosmetykach również powinny znaleźć się substancje chroniące przed rozwojem wolnych rodników, takie jak wspomniana wcześniej witamina D, kwas hialuronowy oraz peptydy. Poleca się stosowanie kremu z filtrem, który uchroni przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych na skórę. Ponadto panowie mają większą tendencję do prowadzenia niezdrowego dla skóry stylu życia, w tym niedosypiania, złej diety, kumulowania stresu w organizmie oraz częstej ekspozycji UV. Dlatego w stosowanych przez nich kremach często spotyka się składniki regenerujące, mające dodać twarzy blasku i energii. W tej roli najlepiej sprawdza się między innymi wyciąg ze świetlika lekarskiego, arniki oraz ekstrakt z kofeiny.
Istotną częścią każdego kosmetyku jest nie tylko jego skład i opakowanie, ale również zapach. W przypadku kosmetyków męskich najczęściej wykorzystywanymi nutami są zapachy korzenne, drzewne, paprociowe oraz ziołowe. Przy wykorzystaniu aromatów kwiatowych lub cytrusowych często stosuje się dodatki o orientalnym, a nawet skórzanym zapachu.
Przy doborze kremu nie należy kierować się płcią, ale typem posiadanej cery. W celu jego określenia można skorzystać z pomocy ze strony lekarki lub kosmetolożki. Warto również postawić na naturalne preparaty o krótkim składzie, lecz skutecznym działaniu.
Przeczytaj także: Jak wprowadza się kosmetyk na rynek?