Rosnąca popularność zdrowego stylu życia, a także świadomość konieczności dbania o dobrą formę, sprawiają, że suplementy diety cieszą się rosnąca popularnością. Wiele osób zastanawia się zatem nad tym, jak założyć i rozkręcić firmę sprzedającą artykuły mające poprawiać samopoczucie, zdrowie lub kondycję. W tym artykule przedstawiamy, jak otworzyć własny biznes w tej branży w Polsce. Udowadniamy, że produkcja suplementów diety i założenie własnej firmy nie jest takie trudne, jeśli tylko przestrzega się odpowiedniej instrukcji.
Mając pomysł na własny biznes, należy zweryfikować przede wszystkim wymagania prawne stawiane dla określonego typu produktów. Suplementy diety należą do kategorii wyrobów żywnościowych, dlatego muszą spełniać wymagania związane z prawem w tej branży. Wynika z tego również to, że nie mogą być reklamowane jako środki lecznicze. Żeby rozpocząć własną działalność na rynku suplementów, trzeba działać na dwóch polach, zaczynając od standardowych formalności związanych z uruchomieniem firmy, a także spełniając wymagania obowiązujące w branży spożywczej. Na co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem sprzedaży powinno się złożyć zawiadomienie do Głównego Inspektora Sanitarnego. Wniosek ma na celu otrzymanie wpisu do rejestru przedsiębiorstw objętych kontrolą Sanepidu. Załatwianie formalności jest o wiele łatwiejsze, jeśli posiada się zezwolenie na sprzedaż specyfiku na terenie innego kraju Unii Europejskiej. Jeśli sprzedawca nie posiada takiego dokumentu, GIS może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. W jego toku niezbędne jest przedstawienie opinii niezależnej jednostki, która potwierdzi to, że produkt spełnia odpowiednie normy i wymagania rynkowe. W tym zakresie oferujemy naszą profesjonalną
Czas zakładania własnej działalności w Polsce należy niestety do jednych z najdłuższych w Europie. Wiele jednak zależy od typu działalności oraz tego, w jaki sposób wypełnia się niezbędne dokumenty. Najkrócej trwa rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest bezpłatna i może zająć zaledwie jedną dobę. Działalność można wówczas rozpocząć praktycznie następnego dnia roboczego po wysłaniu wniosku. Wszystkie formalności można ponadto załatwić drogą internetową. Nieco bardziej skomplikowaną procedurą jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która wymaga wpisu do KRS. Na jego zaakceptowanie czeka się zazwyczaj 4 tygodnie.
Suplementy diety muszą zawierać odpowiednią ilość składników aktywnych, która powinna być bezpieczna dla zdrowia i życia osoby przyjmującej preparat, pod warunkiem dawkowania go zgodnie z ulotką lub informacjami podanymi na opakowaniu. Jeśli chodzi o samo oznakowanie, firma produkująca suplementy diety musi wskazać na opakowaniu rodzaj substancji odżywczych, a także ich zawartość, zalecaną dawkę dzienną spożycia produktu, ostrzeżenie przed przedawkowaniem, a także przed tym, aby nie traktować suplementów diety jako zamiennika zróżnicowanej diety. Wymagania prawne wskazują również na uwzględnienie ostrzeżenia przed umieszczaniem produktów w zasięgu małych dzieci. Szczegółowe informacje na ten temat tego, jak znakować suplementy diety, zostały podane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu i oznakowania suplementów diety. Pisaliśmy też o osobny artykuł na ten temat: Produkcja suplementów diety - wymagania, które musi spełnić firma.
Wiemy już, że suplementy diety, jako produkty spożywcze, muszą spełniać określone wymagania prawne. Zgodnie z ustawą tego typu środki stanowią bogate źródło substancji odżywczych lub wykazujących inne efekty fizjologiczne, takich jak witaminy lub składniki mineralne. Mogą być sprzedawane w rozmaitej formie, z czego najbardziej popularne to tabletki, drażetki, kapsułki, płyny i proszki oraz saszetki. Osoby niemające doświadczenia w branży spożywczej mogą skorzystać z pomocy pośredników, którzy zajmą się nie tylko produkcją, ale również opakowaniem i dystrybucją preparatów.
Wymagania co do sprzedaży suplementów diety są takie same jak w przypadku produktów spożywczych. Nie ma przy tym znaczenia, czy są one sprzedawane stacjonarnie, czy przez Internet - wyłącznie od przedsiębiorcy zależy, jak chce je sprzedawać. Jeśli chodzi o VAT, to zgodnie z ustawą obowiązujący dla nich podatek od towarów i usług wynosi standardowo 8%. Możliwe jest jednak objęcie produktu inną stawką w zależności od jego składu. Przykładowo, w przypadku suplementów przeznaczony dla niemowląt możliwe jest użycie stawki wynoszącej 5%. Z kolei środki w formie płynnej zawierające mniej niż 20% soków owocowych lub warzywnych są objęte VAT-em w wysokości 23%. Chociaż suplementy diety zalicza się do produktów spożywczych, to nie są one objęte zwolnieniem z VAT-u, jakie obowiązuje w Polsce w celu walki z inflacją.
Przeczytaj także: Czym różni się suplement diety od wyrobu medycznego?