Zmień język na polski Zmień język na angielski

Blog

drukuj
Jak wygląda proces produkcji suplementów diety?
28 kwi 2023
Jak wygląda proces produkcji suplementów diety?

Produkcja suplementów diety - na czym polega?

Produkcja suplementów diety to skomplikowany proces, w którym potrzebna jest wiedza i doświadczenie z dziedziny chemii, biologii, mikrobiologii, a także prawa oraz marketingu. Producenci muszą również przestrzegać surowych standardów bezpieczeństwa i higieny, aby suplement był wolny od zanieczyszczeń i bezpieczny dla użytkownika. Ponadto proces wymaga stosowania różnych technologii i narzędzi, w tym specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych i przemysłowych. Z tego względu produkcja kontraktowa suplementów diety staje się coraz popularniejsza.

Na czym polega kontraktowa produkcja suplementów diety?

Kontraktowa produkcja suplementów diety to proces, w którym producent suplementów diety wynajmuje kontrahenta, aby przeprowadził on produkcję suplementu od podstaw. Jest on odpowiedzialny za cały proces, wliczając w to stworzenie receptury, zakup surowców, mieszanie i etykietowanie produktu oraz jego pakowanie - wszystko zgodnie z wymaganiami i specyfikacjami zlecającego. Produkcja suplementów diety na zlecenie to opcja, z której korzystają firmy mające pomysł na produkt, jednak nie posiadające odpowiednich zasobów, aby móc wyprodukować go samodzielnie. Z kolei wykonawca specjalizuje się w wytwarzaniu produktów, które są z jednej strony zgodne z oczekiwaniami zlecającego, a z drugiej odpowiadają normom regulacyjnym. Usługowa produkcja suplementów diety pozwala zleceniodawcy zaoszczędzić finanse, jako że umożliwia mu wytworzenie oczekiwanego produktu bez ponoszenia kosztów związanych z zakupem sprzętu czy szkoleniem personelu.

Technologia produkcji suplementów diety

Wytwarzanie suplementów diety może nieco się różnić w zależności od konkretnego producenta i produktu. Zazwyczaj proces ten przebiega zgodnie z następującymi etapami:

  1. Planowanie i badania. Na tym etapie producent określa, jakie składniki będą zawarte w suplemencie, wyznacza ich ilość oraz proporcje. Przeprowadza analizę skuteczności i bezpieczeństwa składników, aby upewnić się, że produkt działa zgodnie z zamierzeniami i nie będzie szkodliwy dla zdrowia.
  2. Zaopatrzenie w składniki. Jest to moment zamawiania składników u dostawców. W przypadku substancji pochodzenia roślinnego, producent zwykle wykorzystuje ekstrakty, które są uzyskiwane z surowców roślinnych przez ekstrakcję za pomocą rozpuszczalników lub wody. Z kolei składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak kolagen, są zwykle pozyskiwane z kości lub skóry zwierząt.
  3. Produkcja. Suplementy przybierają zazwyczaj formę kapsułek lub tabletek. Zanim jednak przybiorą finalny kształt, to wszystkie ich składniki są dokładnie mieszane.
  4. Kontrola jakości. Produkt jest poddawany rygorystycznej kontroli jakości, która powinna potwierdzić to, że jego skład odpowiada deklaracjom zawartym na etykiecie.
  5. Pakowanie. Suplement jest pakowany w opakowania, zwykle w postaci butelek lub saszetek.
  6. Dystrybucja. Na tym etapie gotowy, zapakowany produkt jest dostarczany do punktów sprzedaży.

Producenci suplementów diety muszą przestrzegać rygorystycznych przepisów i norm, które obowiązują w branży spożywczej, ponieważ suplementy są klasyfikowane właśnie jako produkty z tej kategorii.

Wprowadzenie suplementu diety do obrotu - jakie są wymagania?

Podmioty, które zastanawiają się, jak wyprodukować suplementy diety, często potrzebują pomocy w interpretacji przepisów i norm, do których muszą stosować się producenci żywności. Przed pierwszym wprowadzeniem do obrotu nowego suplementu, producent suplementów diety musi powiadomić Główny Inspektorat Sanitarny o takim zamiarze. Wejście suplementu diety na rynek wymaga spełnienia szeregu kryteriów. Na co zatem trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Produkcja suplementow diety wymagania

  • Oznaczenie produktu: konsument musi wiedzieć, że kupuje suplement, dlatego hasło “suplement diety" powinno się obowiązkowo pojawić na opakowaniu produktu.
  • Etykieta suplementu: na opakowaniu powinna znaleźć się nazwa, informacje o składnikach, wskazaniach do stosowania, dawkowaniu, a także ostrzeżenia i przeciwwskazania oraz powinna zostać zawarta wiadomość o przechowywaniu produktu poza zasięgiem dzieci.
  • Reklama: promując suplement diety nie można sugerować konsumentom, że produkt posiada właściwości lecznicze lub że zapobiega powstawaniu chorób oraz niedozwolone jest wskazywanie na suplement jako zamiennik zróżnicowanej diety i zdrowego stylu życia.
  • Kontrola jakości: od wytwórców suplementów wymaga się przeprowadzania regularnych kontroli jakości.
  • Zgodność z regulacjami: marka musi przestrzegać wszystkich regulacji i wymagań prawnych dotyczących wprowadzania suplementów diety do obrotu.

Ponadto, w zależności od kraju, w którym produkt jest wprowadzany do obrotu, mogą istnieć dodatkowe wymagania, takie jak uzyskanie odpowiednich certyfikatów lub zgody na sprzedaż.

Jak produkować suplementy diety? Skorzystaj z atrakcyjnej oferty firmy Salvena!

Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie opracowywania składu oraz produkcji i wprowadzania suplementów na rynek. Dostosowujemy sposób wykonania zlecenia do indywidualnych oczekiwań klienta, w tym do jego budżetu. Zapraszamy do skonsultowania się z naszymi przedstawicielami w celu uzyskania szczegółów. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i pomoc w wyborze najlepszych rozwiązań dla Twojego przedsiębiorstwa.

Przeczytaj także: Ile kosztuje produkcja suplementów diety?