Niejednokrotnie widziałeś, jak czai się w postaci mglistej warstwy nad miastem. Jego specyficzny zapach podąża za Tobą na ulicy. Mowa oczywiście o smogu! Jeśli paraliżuje Cię myśl o jego wdychaniu, powinieneś również wiedzieć, że może uszkodzić Twoją skórę.
W dzisiejszym artykule poruszamy kwestię negatywnego wpływu smogu na nasz organizm, jednocześnie wskazując, w jaki sposób możemy skutecznie się chronić.
Smog to chemiczny koktajl niskiego poziomu ozonu - cząsteczki trzech połączonych ze sobą atomów tlenu, cząstek stałych - takich jak kurz, sadza i dym - oraz innych zanieczyszczeń - tlenku węgla, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki czy ołowiu.
Obecnie sporo słyszy się o dziurze ozonowej - i nie bez powodu. Warstwa ozonowa w stratosferze lub górnych warstwach atmosfery chroni nas, blokując szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca. Jednak ozon w troposferze, czyli na poziomie gruntu, jest jednym ze składników smogu. Kiedy promienie słoneczne uderzają w smog, rozpada się on na wolne rodniki. W momencie gdy dostaną się do organizmu, zaczynają niszczyć ściany komórek.
Oprócz tego, że wolne rodniki są czynnikiem wywołującym poważne choroby, mogą również powodować przedwczesne starzenie. Zanieczyszczenia zawarte w smogu pozbawiają skórę dopływu tlenu, przez co traci jędrność i pokrywa się zmarszczkami. Osoby posiadające już cerę dojrzałą, są najbardziej podatne na wysokie stężenia zanieczyszczeń z powodu obniżonej zdolności do walki z wolnymi rodnikami, zmniejszającej się wraz z wiekiem.
Uszkodzenia skóry spowodowane smogiem nie kończą się na przedwczesnym starzeniu. Jeśli mieszkasz w środowisku, w którym powietrze jest zanieczyszczone, wzrasta ryzyko zachorowania na egzemę. W rzeczywistości reakcje na zanieczyszczenia zawarte w smogu mogą być czynnikiem różnego rodzaju komplikacji, takich jak suchość skóry, wysypka czy trądzik.
Na szczęście, możesz skutecznie chronić swoją skórę przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza. Opracowanie indywidualnej rutyny pielęgnacyjnej z zastosowaniem kremów nawilżających z filtrem UV oraz przeciwutleniaczami to najważniejszy krok w walce o zdrową skórę. Co jeszcze możesz zrobić?
1. Odżywiaj. Ponieważ smog pozbywa się witamin zawartych w skórze, musisz je regularnie uzupełniać, by wzmocnić barierę ochronną. Każdego ranka sięgnij po przeciwutleniacze, skupiając się na witaminie C oraz E. Pomogą w leczeniu skutków wywołanych przez wolne rodniki, zapewniając zdrową barierę odpornościową.
2. Detoksykuj. Znajdź produkt do pielęgnacji skóry złożony ze środków, które usuwają szkodliwe toksyny i zanieczyszczenia. Powinien zawierać aktywny węgiel lub kompleks składników z czerwonych alg, który przeciwdziała wchłanianiu się niebezpiecznych substancji.
3. Nawilżaj. Ponieważ przewlekłe stany zapalne spowodowane smogiem mogą osłabić funkcje zewnętrznej bariery skóry, z czasem utraci ona swoją zdolność do ochrony i utrzymania wody. Upewnij się, że regularnie używasz wysokiej jakości kremu z wazeliną, która pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia.