Zmień język na polski Zmień język na angielski

Blog

drukuj
Jak dbać o stopy? Właściwa pielęgnacja latem i zimą
09 kwi 2021
Jak dbać o stopy? Właściwa pielęgnacja latem i zimą

Ukryte w wysokich kozakach, szpilkach, kapciach są jedną z ważniejszych części naszego ciała. Zarówno dosłownie, jak i w przenośni zdrowe stopy to podstawa życiowej równowagi. Jak więc o nie dbać, by ich ból nie zachwiał naszą codziennością?

Na co narażone są stopy?

Powiedzmy to sobie wprost - rzadko kiedy zdarza się, abyśmy poświęcali pielęgnacji stóp tyle czasu, ile spędzamy na dbanie o twarz czy włosy. Dzieje się tak zwłaszcza zimą, gdy ukryte w rajstopach, skarpetach i zabudowanych butach pięty i palce stają się niemal niewidoczne. O stopach przypominamy sobie dopiero wiosną podczas zamiany kozaków na lekkie baleriny czy później - na sandały! To błąd. O stopy należy dbać przez cały rok.

Zimą

  • stopy otulone są syntetycznymi materiałami - to powoduje ich dodatkowe pocenie się;
  • w zimowych butach wentylacja stóp jest utrudniona;
  • nieodpowiednio dobrane skarpety sprawiają, że stopy marzną, skóra staje się sucha i pęka.

Latem:

  • odsłonięcie stóp sprawia, że są bardziej podatne na zranienia;
  • obuwie ze sztucznego materiału może spowodować otarcia, a w konsekwencji bolesne pęcherze;
  • częste wizyty na basenie to zwiększona szansa na zarażenie się grzybicą;
  • w skrajnych przypadkach stopy mogą zostać poparzone słońcem, może również pojawić się na nich reakcja alergiczna na składniki uwalniane przez rozgrzany asfalt.

Do czego może prowadzić brak higieny stóp

Brak odpowiedniej higieny stóp to prosta droga do rozwoju grzybicy. Bardzo bolesnej i krępującej dolegliwości. Wysuszone, szorstkie stopy narażone są również na otarcia i pęknięcia. Warto pamiętać, że pojawiają się one zazwyczaj w miejscach trudnych do właściwej pielęgnacji i gojenia (chodząc, ruszamy stopami, opatrunki łatwo się odklejają i odsłaniają ranę).

Jak dbać o stopy?

Najważniejsza odpowiedź - regularnie. Ich codzienne dokładne mycie mydłem, czyszczenie przestrzeni między palcami (a następnie dokładne ich suszenie) oraz delikatne, naturalne peelingi to podstawa. Dermatolodzy i podolodzy odradzają częste i mocne mechaniczne złuszczanie naskórka. Zalecają natomiast regularne nawilżanie pięt - zmiękczanie i nawilżanie odpowiednimi kremami (najlepiej takimi, od znanych i zaufanych producentów kosmetyków). Niezwykle ważne jest również wkładanie oddychającego obuwia, zmienianie ciężkich butów na lekkie pantofle i częste chodzenie bez skarpet.

Pamiętajmy, że stopy lubią doświadczać różnych bodźców. Bose chodzenie po trawie, drewnianej podłodze czy plaży (oczywiście pod warunkiem, że w okolicy nie występują żadne ostre przedmioty) może być wspaniałym relaksem i naturalnym peelingiem dla naszych stóp.