Zmień język na polski Zmień język na angielski

Blog

drukuj
Ile kosztuje produkcja suplementów diety?
19 wrz 2022
Ile kosztuje produkcja suplementów diety?

Przeglądając Internet, można trafić na dość powszechne informacje o tym, że produkcja własnych suplementów diety jest całkiem dobrym pomysłem na biznes. Samo się jednak nic nie zadzieje i żeby zarobić - najpierw trzeba zainwestować. Pytanie kluczowe: jak dużo? Sprawdźmy, ile kosztuje produkcja kontraktowa suplementów diety.

Planując różne inwestycje, należy liczyć się z tym, że nie tylko finanse będą podstawowym zasobem niezbędnym do rozpoczęcia biznesu. Czy w przypadku firmy zajmującej się produkcją suplementów diety będzie podobnie?

Koszt produkcji kontraktowej suplementów diety

Kiedy myślimy o suplementach, jednym ze skojarzeń przychodzących do głowy jest laboratorium. To miejsce, w którym na podstawie różnych badań tworzona jest receptura danego specyfiku. Ale czy musimy posiadać własne laboratorium, żeby wypuścić na rynek własny produkt w tej branży?

Nie. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku jest zlecenie produkcji suplementów diety firmie, która się tym zajmuje. Usługa ta nazywana jest kontraktową produkcją suplementów. Realizując taki pomysł, nie musimy dysponować zapleczem laboratoryjno-technicznym, ani nawet nie potrzebujemy posiadać wiedzy specjalistycznej z zakresu wymagań jakościowych takich produktów czy też warunków formalnych związanych z produkcją suplementów diety.

Współpraca z firmą organizującą kontraktową produkcję suplementów diety to nie tylko opracowanie składu tego produktu, ale także przygotowanie wyrobu do sprzedaży. Usługowa produkcja suplementów diety może zatem obejmować cały proces produkcyjny - począwszy od pomysłu, na skompletowaniu potrzebnej dokumentacji kończąc.

Jak zatem można zauważyć, skorzystanie z produkcji suplementów diety na zlecenie wiąże się z kilkoma istotnymi zaletami, wśród których warto wymienić optymalizację kosztów, minimalizowanie ryzyka związanego z wejściem na rynek nowego produktu, współpracę z wykwalifikowanym zespołem (a niejednokrotnie kontakt z osobistym koordynatorem) oraz zgodność z obowiązującymi przepisami.

Produkcja suplementów diety krok po kroku

Mimo że w momencie rozpoczęcia współpracy z profesjonalną firmą zajmującą się kompleksową produkcją suplementów diety powierzamy cały proces produkcyjny specjalistom, warto wiedzieć wcześniej, jak taki schemat produkcji suplementów wygląda.

Na początku pojawia się pomysł produktu lub gamy produktów. Określana jest receptura, składniki, rodzaj ich pochodzenia, a następnie przygotowuje się pierwsze testy. Gotowy specyfik, według wcześniej określonej formy, jest odpowiednio rozlewany, tabletkowany, nasypywany itd. do właściwych pojemników. W dalszej kolejności następuje etykietowanie oraz pakowaniem do pudełek - i produkt jest dopięty na ostatni guzik. Posiada on oczywiście całą niezbędną dokumentację.

Produkcja suplementów diety - pomysł na biznes

Jak widać, proces produkcyjny własnych suplementów diety nie wydaje się zbyt skomplikowany. Co zatem należy zrobić, aby móc wypuścić na rynek własną markę suplementów? Pierwszy krok to założenie firmy. Rejestrując działalność gospodarczą, należy wybrać odpowiednie kody PKD, czyli symbol klasyfikujący rodzaj funkcjonowania firmy. Dla produkcji suplementów diety będzie to kod 10.89.Z. Należy pamiętać, że produkcja i sprzedaż, to w przypadku PKD nie to samo, stąd dla sprzedaży będzie obowiązkowe wybranie kodu 47.29.Z.

Następnie warto sobie odpowiedzieć na pytanie: jak chcę zrobić własne suplementy diety. Czy wybieram produkcję suplementów na zamówienie, czy może zajmę się tym we własnym zakresie? Czy to jednak wszystkie kroki, aby w pełni legalnie wyprodukować suplement diety w Polsce?

Produkcja suplementów diety - wymagania formalne

Samo założenie działalności gospodarczej nie wystarczy. Biorąc pod uwagę, że suplementy diety w Polsce są traktowane jako pewien rodzaj żywności, należy ich produkcję zgłosić do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wniosek rejestracyjny w sanepidzie musi się pojawić minimum 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia działalności. Po ustaleniu receptury suplementu należy zgłosić w GIS-ie całą specyfikację produktu - m.in. jego nazwę, skład i formę czy dane przedsiębiorcy.

Wybierając produkcję kontraktową, mamy pewność, że wszelkie tego typu niuanse formalne będą dopilnowane przez firmowego koordynatora. Jeśli szukasz sprawdzonej firmy z okolic Krakowa, która zajmuje się produkcją suplementów diety, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Ci załatwić wszelkie wymagania formalne związane z legalnym wprowadzeniem Twojego produktu na rynek.

Koszt produkcji suplementów diety

Jaki jest zatem koszt produkcji suplementów diety i czy jest ona w ogóle opłacalna? Nie ma tutaj jednego obowiązującego cennika. Koszt wytworzenia takiego asortymentu jest uzależniony od kilku czynników. O ile stworzenie indywidualnej receptury w firmie produkującej suplementy diety jest często usługą “w cenie", o tyle już dobór składników, liczba zamówionych opakowań czy ich wielkość będą kształtowały wartość końcową. Zwykle jedno opakowanie takiego suplementu to cena rzędu kilku lub kilkunastu złotych.

Warto jednak pamiętać, że oprócz kosztu produkcji w toku, należy zadbać o promocję. Bez odpowiednich działań marketingowych nie sprzedamy nawet najlepszego suplementu diety. A na tym polu mamy już spory rozrzut cenowy - od w miarę tanich działań w mediach społecznościowych, aż po drogie reklamy telewizyjne. Tutaj jednak trzeba samemu zdecydować, co będzie najbardziej optymalne.

Widząc, ilu Polaków codziennie sięga po suplementy diety, można wywnioskować, że jest to pomysł na całkiem zyskowny biznes. Są osoby, które zabierają się za produkcję suplementów diety w domowym zaciszu. Jednak z uwagi na dużo wyższy poziom produkcji, który zapewnia współpraca z firmą produkującą suplementy - zdecydowanie polecamy tę opcję.

Przeczytaj także: Jak wygląda proces produkcji suplementów diety?