Większość osób kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, czym są, a także czym się między sobą różnią. Tymczasem należy jasno zaznaczyć, że są to preparaty zupełnie inne. Różni je nie tylko działanie, ale również skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Podlegają także pod inne regulacje prawne.
Okazuje się, że kategoria wyrobów medycznych jest niezwykle pojemna. Zalicza się do niej bowiem wszystko, co przeznaczone jest do diagnozowania choroby, zapobiegania jej powstaniu, monitorowania jej przebiegu, a także jego łagodzenia. To również wszystko to, co pozwala na diagnozowanie, monitorowanie, łagodzenie ewentualnych urazów oraz upośledzenia. Jednocześnie jednak ustawodawca jasno określa, że działanie nie może być efektem stosowania środków o charakterze farmakologicznym, metabolicznym oraz immunologicznym. Kategoria wyrobów medycznych obejmuje między innymi materiały opatrunkowe, plastry i sprzęt medyczny.
Coraz częściej mianem wyrobu medycznego określa się również wiele tabletek i syropów. Można je ustawić między suplementami diety a lekami. Mogą one działać leczniczo, ale zakres ich działania musi być ograniczony. Podkreślić należy, że wyroby medyczne są nadzorowane przez Państwowa Inspekcję Farmaceutyczną oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ci, którzy chcą się upewnić, że mają do czynienia z wyrobem medycznym, powinni szukać na opakowaniu znaku CE.
To produkty, których cechą charakterystyczną jest ich skierowanie do osób zdrowych. Suplement diety można określić jako produkt spożywczy, którego zadaniem jest dostarczenie organizmowi określonych składników. Najczęściej są to witaminy oraz składniki mineralne. Po suplement diety sięga się po to, aby wspomóc funkcjonowanie organizmu. Na ulotkach dołączonych do suplementów diety nie znajdziemy żadnych informacji dotyczących tego, kiedy taki preparat warto stosować. Producent nie ma obowiązku zamieszczania takich wskazówek. Co istotne, wprowadzenie na rynek suplementu diety nie jest zbyt skomplikowane. W zasadzie jedynym obowiązkiem, którego musi dopełnić producent jest zgłoszenie produktu w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. To właśnie z tego powodu suplementy diety wzbudzają ogromne emocje w środowisku lekarsko-farmaceutycznym.
Suplement diety a wyrób medyczny to dwie zupełnie różne grupy produktów. Nie są one także tożsame z lekami, od których także się różnią. W Salvena zajmujemy się kontraktową produkcją suplementów i wyrobów medycznych. To, jaki produkt powstanie przy współpracy z naszą firmą, zależy od ciebie. Niezależenie od tego, co opracowujemy dla naszych klientów, proces produkcyjny odbywa się zawsze w zgodzie z obowiązującymi przepisami.