Wybór odpowiedniego kremu do twarzy ma ogromne znaczenie, jako że jest to podstawowy środek jej pielęgnacji. Ważne, aby był on skuteczny, bezpieczny i posiadał składniki dostosowane do danego typu cery. Jaki krem nada się do suchej skóry twarzy, a jaki stosować przy cerze mieszanej? Jak wybrać krem do twarzy? Jako producent kosmetyków i specjalista w tej dziedzinie odpowiedzi udzielamy poniżej.
Wybór kremu warto zacząć od określenia posiadanego rodzaju skóry. Pomoże to przewidzieć, jak cera zareaguje na dany produkt. Jeśli masz suchą lub wrażliwą skórę, szukaj kremu nawilżającego z filtrem SPF 30 (lub wyższym). Taki produkt pomoże utrzymać wysoki poziom nawilżenia, chroniąc jednocześnie przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Posiadaczki cery tłustej lub mieszanej powinny wybrać krem o lekkiej formule, który zawiera substancje ograniczające wydzielanie łoju. W przypadku cery dojrzałej dużą rolę odgrywają natomiast przeciwutleniacze, które hamują procesy starzenia się skóry.
Składniki aktywne odpowiadają za działanie produktu. Ich użycie ma przynieść określone korzyści. Często są to substancje naturalne, takie jak na przykład witaminy, minerały czy ekstrakty roślinne. Do suchej skóry twarzy należy używać kremu, który zawiera kwas hialuronowy, ceramidy lub glicerynę oraz witaminy A, B3 i E. Mają one bowiem silnie nawilżające działanie. W kremie pod oczy warto szukać masła shea, ponieważ pomaga ono chronić delikatną skórę przed szkodliwym oddziaływaniem środowiska, a jednocześnie ma ono działanie przeciwzapalne, pomagając w zmniejszeniu zaczerwienienia wokół oczu. W przypadku cery tłustej za nieprawidłową pracę gruczołów łojowych często odpowiada niewystarczający poziom nawilżenia. Z tego względu warto szukać kremów ze składnikami wiążącymi wodę, takimi jak kwas hialuronowy. Pozwalają one utrzymać produkcję łoju w ryzach. Aktywność gruczołów łojowych zmniejszają również cynk, kwas salicylowy, algi morskie, a także wyciąg z pokrzywy i aloesu.
Aplikacja kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest konieczna nie tylko w letnie, jasne, bezchmurne dni - promienie UV docierają do skóry nawet wtedy, gdy niebo pokryte jest chmurami. Kremy z filtrem SPF pomagają skórze wyglądać młodziej poprzez redukcję zmarszczek, ochronę przed plamami i przebarwieniami oraz zwiększenie produkcji kolagenu. Za bezpieczne uważa się kremy przeciwsłoneczne z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu. Minerały te współpracują ze sobą niezwykle skutecznie, blokując promienie UVA/UVB oraz ich szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, w tym również kondycję skóry. Wybierając się na wakacje w słoneczne miejsce, należy dobrać krem z odpowiednio wyższym współczynnikiem SPF. O stosowaniu tego filtra powinny pamiętać w szczególności posiadaczki cery naczynkowej, wrażliwej, suchej oraz skłonnej do przebarwień.
Poza wymienionymi wcześniej składnikami warto również zwrócić uwagę na takie elementy jak:
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie dotyczące tego, co jest najważniejszym wskaźnikiem przy wyborze odpowiedniego kremu dla skóry. Pod uwagę należy wziąć wiele różnych czynników. Warto również zwrócić uwagę na to, że są one najczęściej ze sobą połączone. Przykładowo, kondycja skóry będzie wpływała na sposób, w jaki się ona starzeje. Na szczęście oferta producentów kosmetyków jest obecnie na tyle bogata, że każda kobieta znajdzie preparat dostosowany do swoich potrzeb. Przy wyborze preparatu warto również kierować się podstawową zasadą - po pierwsze nie szkodzić. Dlatego bez względu na wiek, rodzaj cery lub jej kondycję, warto postawić na sprawdzone produkty, które zawierają jak najbardziej naturalne składniki. Przedtem należy upewnić się jednak co do braku alergii na którykolwiek z wymienionych komponentów. Jeśli nie wiesz, jak dobrać kosmetyki do pielęgnacji twarzy, wciąż nie masz pewności, czy można stosować krem nie do swojego wieku, skorzystaj z doradztwa ze strony doświadczonej konsultantki. Można bowiem stosować krem, który choć nie jest dostosowany do wieku użytkowniczki, spełnia wszystkie potrzeby jej skóry.
Przeczytaj także: Składniki aktywne w kosmetykach - czym są i jak działają?