Każdy kosmetyk ma ściśle określony skład. Tymczasem okazuje się, że wiele osób w ogóle nie sprawdza, co znajduje się w preparacie, po który decydują się sięgnąć. Jest to duży błąd. Takie postępowanie jest w znacznej mierze wynikiem braku wiedzy na temat systemu INCI. Spróbujemy chociaż trochę przybliżyć jego sekrety.
Pod tym skrótem kryje się International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Mówiąc po polsku, jest to po prostu Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych. Kwestie dotyczące INCI na polskim rynku kosmetycznym reguluje Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych. To właśnie te akty wskazują, że celem stosowania INCI jest przede wszystkim ujednolicenie nazw składników, po które sięgają producenci kosmetyków. System bazuje na angielskich nazwach związków chemicznych. Stosuje również łacińskie nazwy roślin.
Według systemu INCI nazwy składników, jakie zastosowano w produkcji danego kosmetyku nie są umieszczane przypadkowo. Na początku listy zawsze znajdują się te substancje, których w kosmetyku jest najwięcej. Im bliżej do końca listy, tym ilość składnika jest mniejsza. Warto pamiętać, że jeśli stężenie danego kosmetyku jest mniejsze niż 1%, to producent ma dowolność, jeśli chodzi o kolejność ich wymieniania. Zawsze jednak muszą one znajdować się na końcu listy.
Zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami na liście INCI nie znajdziemy wszystkich składników. Według obecnych przepisów nie ujmuje ona zanieczyszczeń, jakie stosowane są w surowcach. Nie ujmuje także takich substancji jak rozpuszczalniki czy nośniki zapachów. Oznacza to, że jeśli producent nie zdecyduje się poinformować o ich zastosowaniu swoich klientów, możemy w ogóle nie wiedzieć, że znajdują się w wybranym przez nas kosmetyku.
Czasami zdarza się tak, że producent chce chronić tajemnicę przedsiębiorstwa i swojego kosmetyku. Może wówczas zwrócić się do Głównego Inspektora Sanitarnego o wyrażenie zgody na to, aby nie ujawniać nazw wszystkich zastosowanych składników. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji na opakowaniu musi pojawić się informacja o numerze składnika.
Każdy kupujący kosmetyki powinien podchodzić do tego świadomie. Lista INCI bez wątpienia pomaga nam w podjęciu decyzji, czy dany krem, balsam czy szampon na pewno nam odpowiada. Obecnie dostępne są aplikacje, z pomocą których można szybko rozszyfrować listę INCI.
Te wszystkie informacje są potrzebne, jeśli zechcesz produkować kosmetyki pod własną marką. Przy współpracy z naszą firmą dowiesz się wszystkiego o prawnych aspektach wchodzenia na rynek z własnym produktem kosmetycznym