Zmień język na polski Zmień język na angielski

Blog

drukuj
Czy domowy krem do twarzy może być równie skuteczny jak ten wyprodukowany w laboratorium technologicznym?
20 paź 2022
Czy domowy krem do twarzy może być równie skuteczny jak ten wyprodukowany w laboratorium technologicznym?

Domowy krem do twarzy - typy składników oraz korzyści ich stosowania

W domowym kremie nie powinnyśmy uświadczyć żadnych zbędnych składników. Każda substancja użyta w składzie ma mieć określone działanie. Prezentujemy listę najpopularniejszych składników do wykonywania domowego kremu oraz ich potencjalne działanie.

Tłuszcze

Różnego rodzaju oleje i masła, w tym olej kokosowy, jojoba, arganowy, z pestek dyni, słodkich migdałów czy awokado, a także masło shea i kakaowe. Coraz chętniej stosowane są również oleje egzotyczne bądź pozyskiwane z nieoczywistych roślin, w tym olej z opuncji figowej, pestek jabłka, nasion pomidora, a nawet majeranku. Każdy z tych produktów ma oczywiście swoje unikatowe właściwości. Tłuszcze do produkcji kremu powinny być nierafinowane. Są one bowiem wyciskane w sposób mechaniczny bez użycia wysokiej temperatury. Dzięki temu zachowują wysoką zawartość witaminy E, która oprócz właściwości korzystnych dla skóry i włosów, działa również jako naturalny konserwant. Chroni zatem przed szybkim zjełczeniem oleju. Tłuszcze w kremie są stosowane głównie w celu nawilżenia, regeneracji, wygładzenia oraz odżywienia skóry. Zapewniają także ochronę przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi, takimi jak opady czy niskie temperatury.

Roztwory wodne

Najczęściej w postaci hydrolatów, mających silnie nawilżające, tonizujące i oczyszczające działanie. Są to zazwyczaj naturalne wody pozyskiwane z kwiatów. Zdecydowanym faworytem jest woda różana; drugie miejsce pod względem popularności zdaje się zajmować wyciąg z aloesu. Warto zainteresować się również hydrolatem z rumianku, który działa uspokajająco na skórę, a także oczyszczającym ekstraktem z lipy.

Emulgator

Składniki łączące są często pozyskiwane z naturalnych produktów, takich jak oliwa z oliwek, olej ze słonecznika czy wosk pszczeli. Celem ich zastosowania jest nie tylko dokładne zmieszanie wszystkich elementów, ale również nadanie emulsji kremowej konsystencji. Niektóre emulgatory mają także wiele korzystnych dla skóry właściwości, głównie regeneracyjnych lub nawilżających.

Witaminy

Jedne z najcenniejszych składników w kosmetykach. Warto wśród nich wymienić:

  • witaminę A, która wygładza skórę poprzez pobudzanie wytwarzania włókien kolagenowych, a ponadto przyczynia się do zmniejszenia przebarwień;
  • witaminę C, bez której skóra byłaby pozbawiona blasku oraz wystawiona na działanie wolnych rodników;
  • witaminę D, a więc prawdziwą, odżywczą pompę, nazywaną również eliksirem młodości ze względu na swoje magiczne właściwości w zakresie ograniczenia procesów starzenia się skóry.

Składniki zapachowe w kremie do twarzy

Najczęściej należą do nich naturalne olejki eteryczne. Często mają one właściwości antybakteryjne, dlatego poleca się je do skóry trądzikowej. Na obecność silnie działających aromatów powinny jednak uważać posiadaczki cery wrażliwej, naczynkowej oraz atopowej.

Bardzo często w domowych kosmetykach nie stosuje się żadnych substancji konserwujących. Z tego względu powinny być one przechowywane w lodówce przez okres maksymalnie tygodnia.

Domowe preparaty do twarzy czy te z drogerii - które są skuteczniejsze?

Nie da się jednoznacznie ustalić tego, czy domowy preparat może być tak skuteczny jak ten wyprodukowany w laboratorium, głównie ze względu na to, że ten pierwszy nie przechodzi testów jakościowych. Nie dysponujemy zatem żadnymi informacjami na temat jego skuteczności. Tymczasem producenci kosmetyków pojawiających się na drogeryjnych punktach są zobowiązani do przeprowadzenia serii testów potwierdzających chociażby czystość ich wyrobów. Ponadto, zgodnie z prawem reklamowym, nie mogą umieszczać na opakowaniu informacji niezgodnych z prawdą. Dlatego osoby kupujące sklepowe preparaty mogą być pewne co do tego, że właściwości opisywane na pudełku są zgodne ze stanem rzeczywistym. Poza tym markowe kosmetyki są często oznakowane przy użyciu różnego rodzaju oznaczeń, co znacząco ułatwia omijanie preparatów nieodpowiednich dla określonego typu naskórka. Jeśli zatem chcemy mieć pewność co do tego, że dany krem jest skuteczny, a także naturalny, poszukajmy dobrego, ekologicznego producenta kosmetyków.

Przeczytaj także: Szkodliwe substancje w kosmetykach - wyjaśniamy, na co lepiej uważać