Aloes jest sukulentem, a więc rośliną mogącą obyć się bez dużej ilości wody. Istnieje kilkaset odmian aloesu, z czego każda może być stosowana według innej receptury. Aloes w medycynie jest znany od tysięcy lat - najstarsze cywilizacje, zamieszkujące niegdyś tereny dzisiejszych Chin czy Egiptu, wykorzystywały go do leczenia zmian skórnych. Jedną z najcenniejszych właściwości tej rośliny jest bowiem wspomaganie procesu gojenia się ran. Aloes działa także przeciwgrzybiczo oraz kojąco.
Aloes jest częstym dodatkiem preparatów przeznaczonych do stosowania na skórę. Wszystko ze względu na jego silnie nawilżające działanie, a także z uwagi na to, że wnika on w głębokie warstwy naskórka. Zawiera również elementy sprzyjające syntezie kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry. Dlatego często stosuje się go w preparatach do cery suchej oraz dojrzałej. Kolejne korzystne elementy znajdujące się w aloesie to witaminy: A, E i C. Pierwsza z nich odpowiada za procesy regeneracyjne naskórka. Witamina E jest nazywana również eliksirem młodości, jako że to ona odpowiada za młody wygląd cery. Zewnętrzna aplikacja kosmetyków z witaminą C jest z kolei zalecana wszystkim osobom, które mają problem z pękającymi naczynkami krwionośnymi. Jak widać zatem, ta roślina jest lekiem na wiele przypadłości związanych ze skórą. Aloesowy wyciąg chroni również usta przed pierzchnięciem.
Aloes wykorzystuje się ponadto w kosmetykach do pielęgnacji włosów, czyli szamponach, odżywkach i maskach. Poleca się go do puszących się, wysuszonych pasm. Sok z aloesu świetnie nadaje się również jako baza do domowego preparatu na włosy. Wystarczy zmieszać go ze składnikiem natłuszczającymi, takim jak olej, a także proteinami, czyli na przykład jajkiem. Dzięki aloesowi włosy są nie tylko lepiej nawilżone, ale również bardziej gładkie. W ten sposób łatwiej się je układa.